Tel: 0280-181 00

Malung-Sälens kommun - Box 14 - 782 21 Malung - Besöksadress: Lisagatan 34

  • Kontakt
  • Eldningsförbud råder

    Det råder nu eldningsförbud i Malung-Sälens kommun!
    Eldningsf...
    Läs mer

Tipsa

Kontakta oss

På denna sida finns kontaktuppgifter till personalen på Stadsbyggnads-kontoret samt öppettider för våra kontor i Sälen och Malung.

Stadsbyggnadskontoret tillämpar flextid vilket innebär att du säkrast kan få kontakt med en handläggare måndag-fredag, kl. 09.00-12.00 och 13.00-15.00. Om du vill vara säker på att träffa en speciell handläggare bör du först kontakta handläggaren för att boka ett besök.

Kontoret i Malung

Telefon Stadsbyggnadskontorets expedition: 0280-181 47
Telefon kommunens växel: 0280-181 00
E-post:stadsbyggnadskontoret@malung-salen.se

eller gällande detaljplaner: plan@malung-salen.se

Postadress: Malung-Sälens kommun, Stadsbyggnadskontoret, Box 14, 782 21 MALUNG    

Besöksadress: Kommunkontoret, Lisagatan 34 B, MALUNG  

Kontoret i Sälen

Miljö- och Stadsbyggnadförvaltningen bemannar för närvarande kontoret i Sälen med större kontinuitet än tidigare, då en handläggare är stationerad där.


Dock är det bra att boka tid för att vara säker på att handläggaren finns inne på kontoret.

Besöksadress: Servicekontoret, Skolvägen 4, SÄLEN

Personal på Stadsbyggnadskontoret

Om du vill kontakta en handläggare finns handläggarnas namn och kontaktuppgifter nedan.

Om personen du söker per telefon inte är anträffbar kopplas du till kommunens växel. Där kan du välja att få tala med en annan handläggare eller lämna ett meddelande så återkommer vi så snart vi kan.

Administration

 

 

Förvaltningschef

Lena Bergman

Miljö och Stadsbyggnad

Tel: 0280-183 91

 

lena.bergman@malung-salen.se

 

 

Stadsarkitekt

Tomas Johnsson

Personalansvarig Bygg & Plan

Tel: 0280-181 69

Handläggare av planer samt

tomas.johnsson@malung-salen.se

en del bygglov

 

 

 

Bygglovsassistent

Birgitta Levin

Ansvarar för expedition,

Tel: 0280-181 47

diariet, bygglovsremisser m.m.

birgitta.levin@malung-salen.se

 

 

Adresshandläggare

Solveig Eriksson

Handlägger lägenhetsregister

Tel: 0280-184 89

och adressättning

solveig.eriksson@malung-salen.se

 

 

Planadministratör

Anna Ljungberg

Administratör detaljplaner

Tel: 0280-183 93

 

anna.ljungberg@malung-salen.se
Personal bygglov

 

 

Byggnadsinspektör

Elin Päbel

Handläggare av bygglov-

Tel: 0280-181 48

och anmälanärenden

elin.pabel@malung-salen.se

 

 

 

 

Byggnadsinspektör

Karin Jonsson

Handläggare av bygglov-

Tel: 0280-181 30

och anmälanärenden

karin.jonsson@malung-salen.se

 

 

Byggnadsinspektör

Lars Norin (Mestadels på Sälenkontoret)

Handläggare av bygglov-

Tel: 0280-181 35

och anmälanärenden

lars.norin@malung-salen.se

 

 

Byggnadsinspektör

Per-Martin Irestedt

Handläggare av bygglov-

Tel: 0280-181 49

och anmälanärenden,

per-martin.irestedt@malung-salen.se

utsättning

 

 

 

Byggnadsinspektör

Åsa Joelsson

Handläggare av bygglov-

Tel: 0280-186 46

och anmälanärenden

asa.joelsson@malung-salen.se

 

 

Kart- och mätansvarig

Anders Eriksson

Utsättning, ansvarig för

Tel: 0280-181 64

kommunens kartor

anders.s.eriksson@malung-salen.se
Personal planer

 

 

Stadsarkitekt

Tomas Johnsson

Personalansvarig Bygg & Plan

Tel: 0280-181 69

Handläggare av planer samt

tomas.johnsson@malung-salen.se

en del bygglov

 

 

 

Planarkitekt

Johan Sandgren

Handläggare av planer

Tel: 0280-183 83

 

johan.sandgren@malung-salen.se

 

 

 Planarkitekt

 Matilda Bolin

 Handläggare av planer

 Tel: 0280- 18144

 

matilda.bolin@malung-salen.se

 

Sidan uppdaterad 2018-01-30 av