Tel: 0280-181 00

Malung-Sälens kommun - Box 14 - 782 21 Malung - Besöksadress: Lisagatan 34

  • Kontakt

Personal på Stadsbyggnadskontoret

Om du vill kontakta en handläggare finns handläggarnas namn och kontaktuppgifter nedan.

Om personen du söker per telefon inte är anträffbar kopplas du till kommunens växel. Där kan du välja att få tala med en annan handläggare eller lämna ett meddelande så återkommer vi så snart vi kan.

Administration

Förvaltningschef
Miljö och Stadsbyggnad

Lena Bergman
Tel: 0280-183 91
lena.bergman@malung-salen.se

Stadsarkitekt
Personalansvarig Bygg & Plan
Handläggare av planer samt en del bygglov

Tomas Johnsson
Tel: 0280-181 69
tomas.johnsson@malung-salen.se

Administratör/ Handläggare
Handlägger braskaminer, registrering, bygglovsremisser m.m

Birgitta Levin
Tel: 0280-181 47
birgitta.levin@malung-salen.se

Plan & adresshandläggare
Handlägger detaljplaner samt registrerar adresser

Anna Ljungberg
Tel: 0280-183 93
anna.ljungberg@malung-salen.se

 

Personal bygglov

Byggnadsinspektör

Karin Jonsson

Handläggare av bygglov- och anmälanärenden

Tel: 0280-181 30
karin.jonsson@malung-salen.se

Byggnadsinspektör

Lars Norin (Sälenkontoret)

Handläggare av bygglov- och anmälanärenden

Tel: 0280-181 35
lars.norin@malung-salen.se

Byggnadsinspektör

Per-Martin Irestedt

Handläggare av bygglov- och anmälanärenden, utsättning

Tel: 0280-181 49
per-martin.irestedt@malung-salen.se

Byggnadsinspektör

Åsa Joelsson

Handläggare av bygglov- och anmälanärenden

Tel: 0280-186 46
asa.joelsson@malung-salen.se

Kart- och mätansvarig

Anders Eriksson

Utsättning, ansvarig för kommunens kartor

Tel: 0280-181 64
anders.s.eriksson@malung-salen.se


Personal detaljplanering

Stadsarkitekt

Tomas Johnsson

Personalansvarig Bygg & PlanHandläggare av planer samt en del bygglov.

Tel: 0280-181 69   tomas.johnsson@malung-salen.se

Planarkitekt

Johan Sandgren

Handläggare av planer


Tel: 0280-183 83    johan.sandgren@malung-salen.se

Planarkitekt

 Matilda Bolin

Handläggare av planer, Översiktsplan

 Tel: 0280- 18144       matilda.bolin@malung-salen.se

Planarkitekt

Marcus Thorell

Handläggare av planer

Tel: 0280-18145       marcus.thorell@malung-salen.se


Sidan uppdaterad 2020-01-17 av