LOU omöjliggör så kallad prenumeration på kommunens förfrågningsunderlag, därför måste du som leverantör själv hålla dig informerad om pågående upphandlingar.
Kommunens upphandlingar publiceras i upphandlingssystemet TendSign, där även anbuden ska lämnas elektroniskt.
Förfrågningsunderlag
I förfrågningsunderlaget finns bland annat upplysning om:
Vad ska jag som anbudsgivare tänka på?
Som anbudsgivare är det en del att tänka på när du ska lämna anbud. Använd listan nedan för att säkerställa att du får med all information i ditt anbud.
Du ska:
Vad händer sedan med anbudet?
När kommunen har fått ditt anbud sker följande:
Om du inte är nöjd med ett upphandlingsbeslut
Från det att tilldelningsmeddelandet skickats ska det gå 10 dagar innan avtal får tecknas.
Under den här tiden (innan avtal har tecknats) har den anbudsgivare som anser att upphandlingen handlagts på ett felaktigt sätt (formella fel) möjlighet att begära överprövning av tilldelningsbeslutet hos förvaltningsrätten.
Om du som anbudsgivare inte är nöjd med ett upphandlingsbeslut där avtal redan är tecknat med annan anbudsgivare, kan du väcka talan (klaga) vid allmän domstol (tingsrätt).
Sekretess
Under hela upphandlingsprocessen fram till dess att tilldelningsbeslut är fattat eller upphandlingen på annat sätt är avslutad, råder absolut sekretess om allt som rör upphandlingen.
Uppgift om hur många och vem som begärt förfrågningsunderlaget/lämnat anbud får till exempel inte lämnas ut. När upphandlingen är avslutad upphör sekretessen och samtliga handlingar som rör upphandlingen blir, enligt huvudregeln, offentliga. Sekretessen kan dock fortsätta att gälla i vissa fall, till exempel till förmån för det allmänna eller enskild, se Offentlighets- och Sekretesslag (2009:400) 6 och 8 Kap.
Om någon begär att få ut handlingar rörande en upphandling, ska kommunen skyndsamt ta ställning till begäran och göra en sekretessprövning. Om prövningen leder till att handlingarna inte lämnas ut, ska ett motiverat skriftligt beslut med överklagandehänvisning lämnas. Den som inte är nöjd med beslutet kan överklaga detta till Kammarrätten.
Vill du veta mer?
Om du vill veta mer om upphandlingar och hur du lämnar anbud, är du välkommen att kontakta upphandlingsavdelningen.